Chcete si vybrať správne nákladné pneumatiky? Zistite ako na to

Chcete si vybrať správne nákladné pneumatiky? Zistite ako na to

Chcete si vybrať správne nákladné pneumatiky? Zistite ako na to

 

Výber vhodných pneumatík je kľúčový pre správny a bezpečný chod nákladného auta. Pneumatiky na mieru vám zabezpečia pohodlnú jazdu v každom počasí. A dokonca znížia spotrebu paliva.

 

Ako si vyberiete správne nákladné pneumatiky? Prečítajte si naše tipy, na čo sa sústrediť.

 

Základ je poznať rozmery

 

Na úvod si overte rozmery pneumatík, ktoré potrebujete. Nájdete ich vo veľkom technickom preukaze k vozidlu. Keď budete poznať rozmery, ľahšie sa zorientujete v ponuke pneumatík.

 

Každá vzorka pneumatík je označená rozmerom v tomto formáte:

 

  • šírka pneumatiky v milimetroch,
  • profilové číslo (pomer výšky a šírky),
  • konštrukcia,
  • priemer ráfika v palcoch.

 

Vezmime si vzorku Boto BT 688 315/70 R22.5. Podľa zápisu zistíme, že pneumatika má šírku 315 milimetrov, pomer výšky a šírky je 70 %, pneumatiky sú radiálne (R) a priemer ráfika je 22,5 palcov.

 

Rozmery nákladných pneumatík vychádzajú z nosnosti vozidla. Ich konštrukcia môže byť buď radiálna, alebo diagonálna. Na všetkých pozíciách použite rovnakú konštrukciu pneumatík. Hĺbka dezénu sa však môže líšiť.

 

Správnu pneumatiku si vyberiete aj podľa nápravy. Potrebujete vybaviť prednú vodiacu nápravu, zadnú hnaciu a náves. Stavba a konštrukcia pneumatík sú väčšinou prispôsobené konkrétnym nápravám, ale niekedy sa hodia aj na všetky pozície.

 

Zamerajte sa na hlavné vlastnosti pneumatík

 

Okrem rozmerov a nápravy sledujte aj ďalšie dôležité parametre. Jedným z nich je hĺbka dezénu. Štandardom je minimálna hĺbka 1,6 mm, ale nájdete aj nákladné pneumatiky s hlbším dezénom. Podstatné je, aby ste minimálnu hĺbku dodržali po celom obvode pneumatiky.

 

Dôležitým ukazovateľom sú aj vlastnosti na mokrom povrchu (záber za mokra). Bezpečnú jazdu v daždivom počasí vám zabezpečia nákladné pneumatiky s protišmykovým dizajnom a krátkou brzdnou dráhou. Dĺžka brzdnej dráhy sa udáva na stupnici A až F, pričom A znamená najkratšiu brzdnú dráhu. Tú dosahujú pneumatiky s najlepšou priľnavosťou k mokrej vozovke.

 

Výberom správnych pneumatík dokážete ušetriť palivo. Ako je to možné? Pohyb pneumatiky pôsobí na kamión ako brzdná sila. Pneumatika pri pohybe spotrebúva energiu, ktorá sa nazýva valivý odpor. Táto energia priamo vplýva na spotrebu paliva. Valivý odpor sa takisto meria na stupnici A až F. Najúspornejšie pneumatiky sú označené písmenom A. Čím nižší valivý odpor, tým viac ušetreného paliva.

 

Ktoré ďalšie parametre treba pri výbere zvážiť?

 

  • hlučnosť – úroveň vonkajšieho hluku v decibeloch
  • rýchlostný index
  • záťažový index

 

Po akých cestách jazdíte najčastejšie?

 

Výber si zúžite, keď určíte hlavný účel použitia pneumatík. Využijete ich najmä na diaľniciach? Alebo hľadáte pneumatiky na skalnatý či blatistý povrch?

 

Terén patrí k základným rozdielovým faktorom. Ak jazdíte po diaľniciach a upravených vozovkách, vyberte si nákladné pneumatiky na diaľkovú prepravu. Na menej kvalitné cesty sa hodia pneumatiky na regionálnu prepravu.

 

Pneumatiky so špeciálnymi vlastnosťami využijete na stavbe, blatistej ceste či na skalnatom povrchu v lomoch.

 

Ročné obdobie nie je pre kamióny až také dôležité, pretože využívajú celoročné nákladné pneumatiky. Ale môže zavážiť. Jazdíte len sezónne? Vyberte si také pneumatiky, ktoré majú spoľahlivé jazdné vlastnosti na mokrej a zasneženej vozovke. Môžu mať hlbší dezén alebo protišmykový dizajn.

 

Dodržte tento postup a nájdete tie pravé nákladné pneumatiky. Keď ich už budete mať, pri montáži využite pomoc odborníkov. Profesionálnou montážou zaistíte bezpečný a správny chod pneumatík.

 

Podľa čoho si vyberáte nákladné pneumatiky vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch pod článkom.

 

 

Zdieľať článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *